Seyahat Bursu 2015: Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılında Anma Mekanları


Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu yıl dördüncü kez verilecek olan Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu için süreç başladı.

18 Mart 2015 Çanakkale Deniz Savaşı'nın, 25 Nisan 2015 ise Anzak çıkarmasının 100. yıldönümü. Bu sebeple Arkitera Mimarlık Merkezi'nin gelenekselleştirdiği Seyahat Bursu projesi de bu yıl anma mekanlarına odaklanıyor.

Seyahat Bursu'nun Teması Hakkında
Gelibolu Yarımadası'ndaki 100. yıl düzenlemeleri kapsamında 2014 yılında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Odak Alanları Fikir Projesi Yarışması ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması olmak üzere iki yarışma açıldı. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak yürüttüğümüz Yarışmayla Yap projesinin de açılmasında katkısı olan bu yarışmalar Gelibolu Yarımadası'nda mevcut olarak bulunan anma yerlerinin düzenlenmesi ve yeni şehitlikler oluşturmasını konu ediyordu.

1998'deki "Gelibolu Yarımadası Barış Parkı Uluslararası Fikir ve Tasarım Yarışması"ndan bugüne korunmaya çalışılan Yarımada'da Türk şehitlikleri yanında Anzak, İngiliz ve Fransız şehitlikleri dikkat çekici. Yarımada adeta bir anma mekânı açık hava müzesi durumunda.
Türkiye'de anma mekânlarının yoğunlaştığı başka yerler de var. Afyon & Kütahya, Trakya ve Kars Erzurum hattı Gelibolu ile birlikte dikkat çeken bölgelerden. Roboski Müzesi Yarışması da Türkiye'de son yıllardaki anma mekânı gündemli tartışmalardan önemli bir tanesi.
"Ucube" tartışmalarıyla gündemimize giren, yıkılan ve Ermenistan'daki Soykırım Anıtı'na karşı yapılan "İnsanlık Anıtı" ile "Iğdır Soykırım Anıt Müzesi" 1828 Ermeni tehciri gündemiyle Türkiye tarafının gündemine giren anıtlar.

Seyahat Bursu'na Kimler Başvurabilir?
Arkitera Seyahat Bursu, 20 - 25 yaş arasındaki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının katılımına açık olacak. Bursiyer adaylarından, dünyanın ve/veya Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki anma mekânlarına ilişkin gezi planları hazırlamaları bekleniyor.

Kazanan aday, bir hafta seçeceği bir kenti 2015 temasına uygun olarak gezerken günlük yazılar yayınlayacak, fotoğraflar paylaşacak ve tüm seyahatini Arkitera Seyahat Bursu'na ait sosyal medya araçlarından takipçilerle paylaşacak.

Arkitera Seyahat Bursu için son başvuru tarihi ise 11 Mart 2015 Çarşamba.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

09.02.2015
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22