Arkitera Ödülleri ARKIMEET 2014'te Sahiplerini Buldu

Her yıl Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen gelenekselleşmiş Arkitera Ödülleri, ARKIMEET 2014'te sahiplerini buldu.
Bu yıl ikincisi 19-20 Kasım'da Four Seasons Bosphorous Hotel'de düzenlenen ARKIMEET'in kapanışı Arkitera Ödülleri'nin sahiplerine sunulduğu ödül töreni ile yapıldı. Arkitera Genç Mimar Ödülü, Arkitera İşveren Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü dışında törende bu yıl bir de ARKIMEET 2014'ün temasına paralel olarak düzenlenen "Ya Sonra?" Öykü Yarışması'nın kazananları da ödüllerine kavuştu.

Bu Yarışmada Çizimler Değil Öyküler Ödüllendirildi
Törende ilk ödüller, ARKIMEET 2014'ün teması "Ya Sonra?" kapsamında düzenlenen Öykü Yarışması'nın kazananlarına takdim edildi. Yarışmada katılımcılardan, gelişen teknolojilerin kentlerin değişimi ve insan hayatındaki rolü üzerine düşünerek mimarlığın, kentlerin ve toplumsal yaşamın "Ya Sonra?"sını öyküye dönüştürmeleri bekleniyordu.
Ahmet Turan Köksal, Ertuğ Uçar, Mustafa Arslantunalı ve Simla Sunay Özdemir'den oluşan jürinin toplamda 96 metni değerlendirdiği yarışmada 3 ödül verildi.
Gecenin ilk ödülü, "Bardakta Toz Var" başlıklı metniyle üçüncülük ödülüne layık görülen Gökhan Kablan'a verildi. Koblan ödülünü, seçici kurul üyelerinden Ahmet Turan Köksal'ın elinden aldı.
Yarışmada ikincilik ödülü "Haber Okuması" başlıklı metniyle Sinem Cerrah'ın oldu. Cerrah'a ödülünü, seçici kurul üyelerinden Ertuğ Uçar takdim etti.
Yarışmanın birincilik ödülü ise "Yağmurun Durmasını Bekleyen Adam" başlıklı metniyle Alirıza Arıcan'ın oldu. Arıcan'ın ödülünü almak üzere katılan ağabeyi Kahraman Arıcan ödülü, seçici kurul üyelerinden Simla Sunay Özdemir'den aldı.

Türkiye'nin En İyi Malzeme Üreticileri RAF Yapı Malzemesi Ödülü İle Onurlandırıldı
İlk defa 2008 yılında dağıtılmaya başlanan ve bu sene altıncısı verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü'nün temel amacı performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Yapı Malzemesi Ödülü bu yıl, Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri ve Kaba Yapı Bileşenleri, İnce Yapı Bileşenleri ile Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik Sistemler ve Hareketli Donatıla olmak üzere 4 kategoride verildi.
Levent Çırpıcı, Bülent Güngör, Gül Güven, Serter Karataban ve Aslıhan Tavil'in oluşturduğu seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda 4 ayrı firma ve 4 ayrı ürün ödüle layık görüldü.

Yapı Malzemesi Ödülü'nün ilki Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri, Kaba Yapı Bileşenleri kategorisinde PonceBloc Hafif Yapı Elemanı ürünü ile PonsBlok'a verildi. Pansblok Pazalama Müdürü Özge Sipahioğlu'na ödülünü, seçici kurul üyelerinden Serter Karataban takdim etti.
İkinci ödül, İnce Yapı Bileşenleri kategorisinde 20 mm Kalınlıkta Porselen Karo ürünü ile Bien Yapı Ürünleri'ne verildi. Bien Yapı Ürünleri Pazarlama Müdürü Ebru Şener ve Tasarım Müdürü Tolga Berkay, ödülünü seçici kurul üyelerinden Bülent Çırpıcı'nın elinden aldı.
Yapı Malzemeleri Ödülü'nün üçüncüsü, Kullanıcı Konforunu Karşılamaya Yönelik Sistemler kategorisinde SunGuard Super Neutral 70/37 ürünü ile Guardian Cam Türkiye'ye verildi. Guardian Cam Türkiye Satış Müdürü Mustafa Akça'ya ödülü, seçici kurul üyelerinden Gül Güven takdim etti.
Son ödülü ise Hareketli Donatılar Kategorisinde Interface Net Effect ürünü ile Klassis Halı aldı. Klassis Halı Satış ve Pazarlama Müdürü Korhan İşseven ve Interface Türkiye Ülke Müdürü Murat Güney ödülü seçici kurul üyelerinden Aslıhan Tavil'in elinden aldı.

Seçici Kuruldan İlk Kez Bir İç Mekan Projesine Teşvik Ödülü
Mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen İşveren Ödülü bu yıl 8. kez sahiplerini buldu. Kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride sunulan ödüllerin yanında 3 adet de Seçici Kurul Teşvik Ödülü verildi.
Yüksel Demir, Ender Ergün, Ayşe Hasol, Mete Öz ve Yavuz Selim Sepin'den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda kazanan isimler belli oldu.
Kamu kategorisinde İşveren Ödülü'ne layık görülen kurumlar, Şişhane Park Kentsel Meydan ve Yer altı Otoparkı Projesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karaköy Gayrimenkul Yatırımları oldu. Karaköy Gayrimenkul Yatırımları şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi Osman Çilsal ile SANALarc Mimarlık'tan projenin mimarı Murat Şanal ödüllerini seçici kurul üyelerinden Yavuz Selim Sepin'den aldı.
Kamu kategorisinde Seçici Kurul Teşvik Ödülü'nü alan kurumlar ERASTA Fethiye Projesi ile Fethiye Belediyesi ve Eroğlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım oldu. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi ve Eroğlu Holding Kurumsal İletişim Müdürü Tuğba Saygıoğlu ile SN Mimarlık'tan projenin mimarı Süleyman Akkaş ödüllerini mimar Dürrin Süer Kılıç'ın elinden aldı.
Özel sektör kategorisinde İşveren Ödülü'nü alan kurum Maxx Royal Kemer Resort ve Spa Projesi ile Ersoy Otelcilik İnşaat Turizm İşletmeciliği oldu. Ersoy Otelcilik İnşaat Turizm İşletmeciliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy ile Baraka Mimarlık'tan projenin mimarı Abdurrahman Çekim'e ödüllerini seçici kurul üyelerinden Yüksel Demir takdim etti.
Özel sektör kategorisinde Seçici Kurul Teşvik Ödülü'ne layık görülen kurum, Türkiye Müteahhitler Birliği Yeni Genel Merkezi Binası projesi ile Türkiye Müteahhitler Birliği Derneği oldu. TMB yönetim kurulu başkan vekili Can Aynagöz ile Avcı Architects'ten projenin mimarı Selçuk Avcı ödüllerini seçici kurul üyelerinden Ayşe Hasol Erktin'den aldı.

Özel sektör kategorisinde Seçici Kurul Teşvik Ödülü'nün bir diğeri ise Moda Sahnesi projesi ile Moda Sahnesi ekibine verildi. Moda Sahnesi'nden Mert Fırat ile Halükar Mimarlık'tan projenin mimarları Bilge Kalfa ve Gamze İşcan ödüllerini seçici kurul üyelerinden Yavuz Selim Sepin'in elinden aldı. Moda Sahnesi projesi, İşveren Ödülleri'nde iç mekan koruma/onarım projesi olarak Seçici Kurul Teşvik Ödülü ile ödüllendirilen ilk proje olması bakımından da bir ilk oldu.

Genç Mimar Ödülü 8. Kez Sahibini Buldu
Genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurarak nitelikli mimarlık üretimine katkı sağlamayı hedefleyen ve ilk kez 2004'te verilen Genç Mimar Ödülü bu yıl sekizinci kez sahibini buldu.
Serhat Akbay, Arman Akdoğan, Şeniz Çıkış ve Dürrin Süer Kılıç'ın oluşturduğu jürinin değerlendirmesi sonucunda kazanan belirlendi.
2014 Genç Mimar Ödülü'ne layık görülen Abdurrahman Çekim, ödülünü geçen senenin genç mimarı ve ödülün seçici kurul üyesi Arman Akdoğan'ın elinden aldı. Abdurrahman Çekim ödülünü aldıktan sonra 3Dörtgen firması yönetim kurulu başkanı Furkan Bakır, bu yılın genç mimarına verilecek hediye olarak belirlenen 3D printerı kendisine takdim etti.

20.11.2014
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22