24. ARKIV Buluşması İpera 25'te gerçekleşti

24. ARKIV Buluşması, 10 Aralık 2012 tarihinde Kalebodur sponsorluğunda, 2012 Arkitera İşveren Ödülü kazanan İpera 25'te gerçekleşti.

Ahmet Alataş eşliğindeki buluşmaya, Alataş Mimarlık'tan Ahmet İrfan Ertiş, İpera Group'tan Emre Baran, Teğet Mimarlık'tan Mehmet Kütükçüoğlu, Caner Bilgin, Alev Dağlı Tanrıkulu, Öykü Kocaman, Mert Velipaşaoğlu, Yunus Emre Kara, Vefik Yiğit Yalgın, Emine Hande Ciğerli, Hande Köksaı, Onur Akın, Müge Kuzubaşıoğlu, Elena Giugni, Anya Visini, Tuberk Altuntaş, Gökçen Erkılıç, Özay Özkan, Uras&Dilekçi'den Emir Uras ve Durmuş Dilekçi, Manço Mimarlık'tan Ali Manço, Defne Önen Mimarlık'tan Defne Önen, Soyak'tan Deniz Güre Emek, Orhan Esen, Kalebodur'dan Pelin Özgen, Ayşe Çamcı, Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Selin Biçer, Emine Merdim Yılmaz, Uğur Ceylan ve Aslı Uzunkaya katıldı. Aynı zamanda sosyal medya kampanyasıyla Ceren Tekin, Seda Güvenç, Onur Aziz Öztekin de buluşmadaki yerini aldı.

Farklı Bir Şeyler Yapmanın Zorluğu
Buluşma Ahmet Alataş'ın yapıyla ilgili bilgilendirmesiyle başladı. Alataş, Arkitera İşveren Ödülü kazanan yatırımcıyı katılımcılara tanıttı. Arsada bir depo bulunduğundan, üzerine inşaat yapılması için varolan izinden bahsetti. Bu izinle, problemlere yanıt olabilecek yeni bir proje yapma şansları olduğunu sözlerine ekledi. Başta düşündükleri konsepti yatırımcı firmanın da kabul ettiğini aktardı.

İlk düşüncelerini hiç değiştirmeden, onun arkasında durarak uygulayabildiklerini, burada mal sahibinin de bu konudaki kararlılığının ve arkalarındaki duruşun çok önemli olduğunu söyledi. Mal sahibi o duruşu sergilemediği zaman, birtakım zorluklar başladığında geri adım atmak zorunda kalındığını sözlerine ekledi. Tüm süreçte, mal sahibi ile beraber zorlandıkları anlar olduğundan fakat bir şekilde birlikte durup bu süreci geçirmeyi becerdiklerinden bahsetti. Anıtlar Kurulunda Mete Tapan'ın desteğinden fakat belediye kısmının çok zorlu geçtiğinden özellikle projeyi Kurula yollama sürecinin sıkıntılarından bahsetti.

Daha sonra Ahmet Alataş eşliğinde bina gezildi.

ARKIV Buluşmaları Hakkında
Kapalı oturumlar halinde belli periyodlarda düzenlenen buluşmalarda her oturumda farklı bir proje geziliyor ve tartışılıyor. Buluşmaların kaydedildiği videolar, ARKİV'de ilgili projelerin başlıkları altında yayınlanıyor.

11.12.2012
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22